Çörek Otu Sabunu: Mucizeyle Tanışın

Çörek Otu Sabunu: Mucizeyle Tanışın

El yapımı sabunlarımız arasında çörek otu sabunu çok özel bir yer tutuyor. Ölümden başka her derde deva olduğu düşünülen çörek otu sabunu soğuk sıkım çörek otu yağı ve öğütülmüş çörek otu tohumu içeriyor.

Çörek otu yağı, tümör azaltıcı özelliklere sahip olabilecek bir antioksidan ve anti-enflamatuar bileşik olan timokinonu içerir. Bu nedenle hem yemesi faydalıdır hem de topikal olarak kullanılması.

Çörek otu sabununun en önemli özelliği sivilcelere karşı savaş açması. Güçlü bir yağ çözücü ve antibakteriyel yapısından ötürü sivilceye neden olan bakterileri derinden temizler, yağlanmayı azaltır. Zamanla iltihap kurumaya başlar. Cilt temizlendikçe nefes alır ve kendini yeniler. Sivilcelerin kaybolması 1-3 hafta içinde gerçekleşmeye başlar.

Çörek otu sabunu antihistaminik yapısı ile de egzama ve mantarın hakkından gelmemiz için elinden geleni yapar. Egzama ve mantar kimyasal kozmetiklerin cilt yapısını bozması, bakteri ve cilt kuruluğu nedenleriyle ortaya çıkar.

Bu sorunlarla baş etmek için  kimyasallı temizleyiciler yerine tamamen doğal el yapımı bir sabun edinmek iyi bir başlangıçtır. El yapımı çörek otu sabunu cildi kimyasal kalıntılardan ve egzama-mantara neden olan bakterilerden arındırarak üzerine düşeni görevi fazlasıyla yerine getirir. Bu mükemmel temizlikten sonra yapmamız gereken tek şey cildi güvenli bir yolla nemlendirmek. Cildimizi asla kuru bir halde bırakmıyoruz. Her sabun kullanımından sonra güvenli ve kaliteli bir ürünle cildimize nem kazandırmalıyız.

Hemen endişelenmeyin. Güvenli ve kaliteli nemlendiriciler her zaman pahalı ve ulaşılamaz değil. Örneğin soğuk sıkım hindistan cevizi yağı veya kaliteli naturel bir zeytinyağı bu işi fazlasıyla görür.

Hindistan cevizi yağı ciltte daha hızlı emildiğinden daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca egzama ve mantara karşı daha güçlü bir yapıya sahiptir.

Çörek otu sabunu rutin banyolar için oldukça tatmin edici bir üründür. Bakterileri kökünden temizlediği için vücutta gıcır gıcır bir his bırakıyor ve ter kokusunun oluşma sürecini oldukça yavaşlatıyor. Çörek otu sabunuyla banyo yapıldığında temizlik ve ferahlık hissini uzun süre hissedersiniz.

Bu harikulade sabun içinde barındırdığı çörek otu tohumları sayesinde cilde doğal bir peeling yapar. Birikmiş yağ, kir ve ölü deriyi bir kese yardımıyla kökünden temizler.

 

 

Bir güzel haberimiz de ayak kokusu ve ayak mantarından muzdarip olanlara… Tüm gün çorap ve ayakkabılar içinde havasız kalan ayaklarınızı ılık su dolu bir leğene koyun. Çörek otu sabunu ile ayaklarınızı iyice ovun. Su köpüklü bir hale gelmelidir. Dilerseniz suya birkaç damla çörek otu yağı ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat dinlendirin. Ayaklarınızı tekrar ovaraksudan  çıkarın ve durulayıp kurulayın. Hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. Bunu her gün veya haftanın 2-3 günü yapabilirsiniz. Ayak kokusu ve ayak mantarı zamanla kaybolacaktır.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri resmi web sitesinde çörek otu yağının cilt üzerindeki iyileştirici özellikleri hakkında bir çok makale bulunuyor. Bunların birinde 2012 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, çörek otu yağının antipsoriatik (dermatolojik) yararları olabileceğinden söz ediyor. (1)

Akne ile ilgili araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, katılımcıların yüzde 58’i bu tedaviye yanıtlarını iyi olarak değerlendirirken, yüzde 35’i sonuçlarının ılımlı olduğunu belirtti. (2)

Deneyimlerimiz de en az bilimsel araştırmalar kadar çörek otu yağının cilde olan olumlu etkilerini net bir şekilde gösteriyor. Doğanın mucizeleri bize bu kadar yakınken onları neden kendimizden uzak tutalım?